Operacja na stopę końsko-szpotawą
Stopa końsko–szpotawa to wrodzona deformacja, w której zgięcie podeszwowe stopy jest stale utrwalone, a oprócz niego ma miejsce także przywiedzenie przodostopia. Jest to jedna z najczęstszych, zaraz po dysplazji stawu biodrowego, wad rozwojowych, która uwidacznia się u nowo narodzonego dziecka. W Polsce jej częstotliwość określana jest na poziomie 1-2 na 1000 porodów. W prywatnej Lecznicy Chirurgiczno-Ortopedycznej Eskulap przeprowadzamy operacje mające na celu usunięcie tej wady oraz przywrócenie Pacjentom komfortu codziennego funkcjonowania.
Przyczyny i objawy występowania wady
Zaburzenie, jakim jest stopa końsko–szpotawa ma swoje podłoże w wadach rozwojowych pojawiających się na wczesnym etapie życia płodowego. Do tej pory nie udało się określić dokładnie etiologii, jednak wiadomo, że czynnikami ryzyka są dziedziczne wady genetyczne, ale też palenie tytoniu i przyjmowanie przez ciężarną substancji odurzających. Częściowo za wadę tę może odpowiadać także nieprawidłowe ułożenie dziecka w łonie matki, małowodzie i wady w budowie miednicy kobiety. Wśród objawów towarzyszących wadzie wymienić można m.in.:
- za krótkie ścięgno Achillesa,
- przywiedzenie przodostopia,
- szpotawe ustawienie i odwrócenie,
- nadmierne uniesienie przyśrodkowego brzegu stopy,
- przykurcze w mięśniach podudzia.
Deformacje te można z powodzeniem usunąć poprzez operację wykonywana w lecznicy Eskulap
Operacyjne leczenie stopy końsko-szpotawej
Jeżeli terapia manualna w postawi masaży, elektrostymulacji mięśni czy bandażowania nie przynosi rezultatu, potrzebna jest operacja na stopę końsko-szpotawą. W prywatnej Lecznicy Chirurgiczno-Ortopedycznej Ekulap przeprowadzamy ją w ramach chirurgii jednego dnia. Pacjent w ciągu doby jest przyjmowany do placówki, w tym czasie przeprowadzamy niezbędne badania, operujemy, a następnie wypisujemy go do domu. Zachęcamy jednocześnie do regularnych konsultacji z ortopedami pracującymi u nas już po zakończeniu leczenia operacyjnego.