ESKULAP LECZNICA

Paluch koślawy nabyty i wrodzony

Paluch koślawy nabyty i wrodzony: przyczyny, objawy, korekta

Paluch koślawy (haluksy) to często występujące ortopedyczne schorzenie, które charakteryzuje się odchyleniem palucha w kierunku pozostałych palców stopy oraz zmianami związanymi z ustawieniem kości śródstopia. Wyróżniamy dwa rodzaje palucha koślawego: nabyty i wrodzony.

Wrodzony paluch koślawy jak sama nazwa wskazuje, jest wadą wrodzoną i występuje zwykle z innymi wadami stóp. Z kolei paluch koślawy nabyty może wystąpić u osób w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy dorosłych i starszych osób. Do najczęstszych przyczyn występowania tego schorzenia należą czynniki zewnętrzne, a więc:

• noszenie niewłaściwego (zbyt ciasnego, zaburzającego naturalną biomechanikę stopy) obuwia,
  • złe nawyki ruchowe,
  • otyłość, płaskostopie, choroby ścięgna Achillesa, choroby reumatyczne, uszkodzenia mięśnia piszczelowego tylnego,
  • predyspozycje genetyczne.

Deformacja ta może występować jedno- lub obustronnie, dotyczy zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn.

Czym objawiają się haluksy?

Główne objawy palucha koślawego to ból, zniekształcenie palucha oraz trudności w chodzeniu. W przypadku palucha koślawego wrodzonego wada ta często wymaga operacyjnego leczenia już we wczesnym dzieciństwie. Natomiast w przypadku palucha koślawego nabytego leczenie zależy od stopnia zaawansowania wady. W początkowych stadiach choroby zaleca się stosowanie separatorów i specjalnych wkładek do butów, które pomagają poprawić ustawienie kości i zmniejszyć ból. W przypadku zaawansowanej postaci palucha koślawego może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Na czym polega korekta palucha koślawego?

Korekta palucha koślawego wymaga czasu, a w przypadku operacji także rehabilitacji. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i profilaktyce można zminimalizować ryzyko powstania tej uciążliwej dolegliwości. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane buty, regularna gimnastyka stóp oraz dbanie o właściwą wagę to podstawowe czynniki, które przyczyniają się do utrzymania zdrowych stóp.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

tel.: (89) 52-39-131