Pracownia diagnostyki radiologicznej
Technika badania wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie.
Z uwagi na szkodliwość promieniowania wymagane jest na badanie skierowanie od lekarza.
Kobiety w ciąży zobowiązane są do poinformowania o tym fakcie przed przystąpieniem do badania. Zdjęcia RTG są stosowane głównie w diagnostyce układu kostnego w technice cyfrowej.
Badania wykonywane są zarówno w ramach prywatnej praktyki wg ustalonego cennika jak i skierowanych przez lekarzy tutejszej placówki w ramach umowy z NFZ.
Pracownia czynna jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.00-17.00 , w piątek w godzinach 8.00-14.00. Na badanie można zgłosić się bez wcześniejszej rejestracji.
*Jednostka Lecznica Chirurgiczno- Ortopedyczna Eskulap wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące.
*Jednostka prowadzi kontrolę narażenia pracowników za pomocą dawkomierzy indywidualnych.
*Jednostka prowadzi systematyczne przeglądy aparatów i testy specjalistyczne.
*Na podstawie zmierzonych dawek indywidualnych stwierdza się, że działalność w ciągu minionych 12 miesięcy nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowiska.
*Pracownia RTG nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2005r. w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego /Dz. U. z 2005 poz. 168/ dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi:
- pracownicy: 20 mSv/rok;
- ogół ludzkości: 1mSv/rok.
Rentgen: Olsztyn
Diagnostyka rentgenowska to metoda obrazowania medycznego, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do uzyskania obrazów wewnętrznych struktur ciała. Rentgenografia może być stosowana do diagnozowania wielu różnych stanów, w tym złamań kości, chorób płuc, problemów z zębami i chorób serca. W prywatnej Lecznicy Chirurgiczno-Ortopedycznej Eskulap w Olsztynie oferujemy Pacjentom możliwość skorzystania z tego rodzaju badania w nowoczesnej pracowni.
Jak przebiega badanie z użyciem rentgena?
Badanie z użyciem rentgena polega na umieszczeniu Pacjenta przed aparatem wykonującym zdjęcia, a następnie poddaniu badanego obszaru krótkiemu działaniu promieniowania. Przechodzi ono przez ciało, następnie zostaje wykryte przez specjalny detektor, który przetwarza je na obraz w postaci czarno-białego zdjęcia. W zależności od rodzaju diagnozowanego fragmentu i wyniku, jaki pragnie uzyskać lekarz, Pacjent może być proszony o pozostanie nieruchomym przez kilka sekund lub musi przestrzegać specjalnych instrukcji, takich jak zatrzymanie oddechu podczas wykonywania zdjęcia klatki piersiowej, np. w diagnostyce schorzeń płuc.
Czy badanie rentgenowskie jest bezpieczne?
Diagnostyka z wykorzystaniem rentgena jest jedną z najczęściej stosowanych metod obrazowania medycznego i zazwyczaj jest bezpieczna dla Pacjenta. Jednakże, jak w przypadku każdego badania medycznego, istnieje ryzyko narażenia na szkodliwe skutki promieniowania, dlatego ważne jest, aby stosować tę metodę tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do diagnozy i leczenia, a także używać specjalnych ochronnych fartuchów na te części ciała, które nie są poddawane procedurze.
Tego typu diagnostyka nie jest zalecana kobietom w ciąży, jednak w szczególnych przypadkach musi być ona przeprowadzona. Dlatego też za każdym razem Pacjentka powinna poinformować technika wykonującego badanie o swoim stanie. Zapraszamy do odwiedzenia pracowni rentgenowskiej w Eskulapie w Olsztynie bez uprzedniej rejestracji.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia nr 1661 z dnia 26 września 2005r. informujemy, że w chwili rejestracji świadczeniobiorca ma obowiązek przedłożenia skierowania lub dokumentu uprawniającego do uzyskania świadczenia bez skierowania.
Z poważaniem,
GODZINY PRACY REJESTRACJI
pon. - czw.: 08:30-17:00
piątek: 08:30-15:00