Zespół nerwu rowka łokciowego
Zespół nerwu rowka łokciowego (ang. cubital tunnel syndrome) to schorzenie związane z uciskiem lub podrażnieniem nerwu łokciowego w okolicy rowka łokciowego, a więc miejsca zgięcia stawu. Jest to bez wątpienia jedna z najczęstszych neuropatii kończyn górnych, zaraz po zespole cieśni nadgarstka, która powoduje szereg dolegliwości, utrudniających codzienne funkcjonowanie. Co ważne, nieleczony zespół nerwu rowka łokciowego może prowadzić niekiedy do poważnych powikłań, stąd też warto zająć się nim od razu po uzyskaniu diagnozy.
Anatomiczny wymiar zespołu nerwu rowka łokciowego
Nerw łokciowy biegnie od ramienia do ręki, przechodząc przez wąski kanał w obrębie łokcia zwany rowkiem nerwu łokciowego. W tym miejscu nerw jest szczególnie narażony na ucisk, ponieważ leży bardzo płytko pod skórą, co zwiększa ryzyko jego uszkodzenia. Uciśnięcie nerwu w rowku może prowadzić zarówno do obrzęku, jak i niedokrwienia, co w dłuższej perspektywie zwiększa szansę na rozwój neuropatii.
Przyczyny i rokowania
Jest wiele czynników wpływających pojawianie się zespołu nerwu rowka łokciowego. Są to chociażby długotrwały nacisk na łokieć (np. poprzez opieranie się o twarde powierzchnie), powtarzalne ruchy zginania stawu, którym sprzyja zwłaszcza praca na komputerze i jazda samochodem, a także stan zapalny okolicznych tkanek. Schorzenie to bardzo często występuje też równolegle z urazami w okolicy łokcia — czy to złamaniami, czy zwichnięciami — oraz może wynikać z choroby zwyrodnieniowej.
Jeśli chodzi o rokowania w przypadku zespołu nerwu rowka łokciowego, zależą one przede wszystkim od stopnia uszkodzenia nerwu, a także czasu, jaki upłynął od wystąpienia pierwszych objawów do momentu rozpoczęcia leczenia. Łagodne symptomy o charakterze przejściowym dobrze reagują na leczenie zachowawcze, które może prowadzić do całkowitego wyzdrowienia. Nieco bardziej zaawansowane przypadki, obejmujące np. przewlekły ból i zanik mięśni mogą z kolei wymagać nawet interwencji chirurgicznej.
Jak przebiega leczenie zespołu nerwu rowka łokciowego?
Proces terapeutyczny jest ściśle uzależniony od stopnia nasilenia objawów i może obejmować zarówno metody zachowawcze, jak i operacyjne. W przypadku dość łagodnych symptomów zaleca się ograniczanie nacisku na łokieć, np. poprzez większą świadomość ciała czy stosowanie specjalnych poduszek. Niezwykle pomocna jest też fizjoterapia, a w niektórych przypadkach również noszenie specjalnych ortez. Bardziej zaawansowane przypadki zespołu nerwu rowka łokciowego mogą wymagać z kolei interwencji chirurgicznej.